Procedura komunikowania się w języku migowym

Informacja o zakresie działalności

Bursa Szkolna im. Polski Niepodległej w Bochni
Placówka stwarza wychowankom prawidłowe warunki opieki i wychowania w trakcie ich nauki poza miejscem stałego zamieszkania, w szczególności:
1) zapewnia całodzienne wyżywienie i zakwaterowanie
2) zapewnia właściwe warunki sanitarno-higieniczne
3) zapewnia właściwe warunki do nauki i wypoczynku
4) umożliwia zdobywanie wiedzy i umiejętności warunkujących ukończenie wybranej szkoły
5) umożliwia rozwijanie indywidualnych zainteresowań
6) stwarza warunki do uczestnictwa w kulturze oraz organizowania kulturalnej rozrywki
7) upowszechnia kulturę fizyczną i dbałość o stan zdrowia
8) umożliwia stały kontakt ze środowiskiem rodzinnym
9) zapewnia pomoc w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych
10) wdraża do samodzielności, rozwija zaradność życiową, odpowiedzialność i samorządność.
Bursa położona jest w centrum miasta. Młodzież w wolnych chwilach ma możliwość korzystania z boisk sportowych znajdujących się w sąsiedztwie bursy oraz miejskich placówek kulturalnych i sportowych takich jak: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, kryta pływalnia, kino.
Bursa jest placówką koedukacyjną, "drugim domem" dla młodzieży uczącej się w bocheńskich szkołach. Pracuje w niej wykwalifikowana kadra pedagogiczna, która w swych działaniach z młodzieżą kieruje się sercem, serdecznością i zaufaniem.
Bursa pracuje od poniedziałku od godz. 6.00 do piątku do godz. 20.00.
Sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00.

Procedura komunikowania się w języku migowym

Obsługa Osób Niesłyszących i Słabosłyszących przez tłumacza języka migowego:
Osoba Niesłysząca, mająca trudności w komunikowaniu się przy załatwianiu spraw w Bursie Szkolnej im. Polski Niepodległej w Bochni może korzystać z pomocy tłumacza języka migowego. Jeżeli Osoba Niesłysząca chce załatwić sprawę, to musi zgłosić ten fakt co najmniej 3 dni robocze przed wizytą. Zgłoszenia można dokonać:
1) e-mailem na adres: bursa@powiat.bochnia.pl
2) faksem na nr: 14 611 76 73
3) poprzez złożenie wniosku bezpośrednio w budynku Bursy Szkolnej im. Polski Niepodległej w Bochni, Stasiaka 8, 32-700 Bochnia.
Wniosek powinien zawierać:
1) imię i nazwisko Osoby Niesłyszącej
2) adres
3) określenie rodzaju sprawy
4) sposób kontaktowania się
5) wskazanie proponowanego terminu wizyty (dzień i godzina).
Tłumacz będzie tłumaczył rozmowę między Osobą Niesłyszącą a pracownikiem i rozmowa będzie prowadzona na miejscu.
Pomoc tłumacza jest bezpłatna i jest możliwa od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 – 14:00.
Osoby Niesłyszące mogą także skorzystać z pomocy osób towarzyszących. Ta osoba musi mieć ukończone 16 lat. Osoba, która przychodzi z Osobą Niesłyszącą nie musi być kwalifikowanym tłumaczem języka migowego.
Czasami załatwiamy sprawy, które są chronione tajemnicą i wtedy musimy skorzystać z pomocy tłumacza kwalifikowanego.